Język kaszubski

Już szósty rok w naszej szkole uczymy się języka kaszubskiego. W roku szkolnym 2014/2015 obowiązuję podział na cztery grupy:

Wtorek w godzinach od 13.50 do 15.30- III rok

Środa w godzinach od 13.50 do 15.30- II rok

Czwartek w godzinach od 14.45 do 16.25- I rok

Piątek w godzinach od 13.50 do 15.30- Gimnazjum

W klasach II-VI Szkoły Podstawowej uczy się 60 uczniów, w klasach gimnazjalnych 26. Razem jest nas już 76 osób! Mieszkamy w regionie o ciekawej kulturze i bogatym języku, dlatego każda grupa uczy się 2 godziny języka kaszubskiego. Poznaje literaturę, historię Kaszub i przede wszystkim malowniczy, zróżnicowany krajobraz. To tu możemy zobaczyć nadmorskie plaże, zielone lasy, urokliwe rzeki, jeziora i wzgórza. Na lekcjach języka kaszubskiego uczymy się twórczości ludowej, a także poznajemy zwyczaje i obrzędy kaszubskie. Rozmawiamy o kuchni regionalnej, często gotujemy i próbujemy te potrawy! Oprócz 2 godzinnych zajęć dla każdej grupy doliczona jest jedna godzina tygodniowo, która przeznaczona jest na wycieczki. Poznajemy ciekawe  miejsca i ludzi. Przez ostatnie 5 lat zwiedziliśmy już pięciokrotnie wzdłuż i wszerz Kaszuby. Spotykaliśmy się z ciekawymi ludźmi , uczestniczyliśmy w różnych warsztatach. Braliśmy udział w kaszubskich jasełkach i konkursach. Zawędrowaliśmy nawet do stolicy Polski- Warszawy, gdzie przez 4 dni dzieliliśmy się naszymi umiejętnościami.

Zachęcam wszystkich do nauki języka kaszubskiego, bo każdy kolejny język rozwija predyspozycję do tzw. „Kompetencji różnojęzycznej”, a jednocześnie mamy możliwość poznania historii, dziedzictwa, kultury, obyczaju, co pozwoli na głębsze rozbudzenie miłości i szacunku do swojego regionu, Kaszuby to przecież nasza mała Ojczyzna!

Sabina Domaros