Od września 2010 r. w Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie realizowany był projekt EDUKACJA – ATRAKCJA w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem głównym projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez wsparcie edukacyjne umożliwiające rozwijanie zainteresowań, zdolności, umiejętności kluczowych oraz pobudzanie motywacji i ambicji a także podniesienie samooceny i wzrost wiary we własne możliwości.

Projekt „Edukacja-Atrakcja – wzmocnienie szans edukacyjnych Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie” objął wsparciem 460 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W realizację projektu zaangażowani są zarówno uczniowie uzdolnieni, jak i ci mających kłopoty w nauce. Zajęcia i inne działania były realizowane do lipca 2012 roku.

Przez dwa lata uczniowie mieli możliwość skorzystania z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych rozwijających ich zainteresowania i umiejętności. Były to:

  • zajęcia języka angielskiego i niemieckiego,  
  • koło matematyczne,
  • koło ekologiczne, 
  • koło przyrodnicze,
  • koło biologiczne, 
  • zajęcia informatyczne,
  • koło dziennikarskie, 
  • koło taneczne (balet),
  • koło teatralne,
  • koło kabaretowe, 
  • koło preorientacji zawodowej, w ramach którego uczniowie mogą skorzystać z rad doradcy zawodowego oraz psychologa.

Zajęcia odbywały się w małych zespołach, co pozwalało prowadzącym na nieco inny sposób pracy niż podczas lekcji szkolnych, pomagało w nawiązywaniu bliższych kontaktów z dziećmi i młodzieżą, dzięki czemu każdy będzie osiągał sukces na miarę swoich możliwości.

Wszyscy uczestnicy zostali bezpłatnie wyposażeni w szereg pomocy dydaktycznych (podręczniki, ćwiczenia, zeszyty, przybory biurowe) do każdego typu zajęć, w których biorą udział. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych Szkoła w Gniewinie została doposażona z w nowoczesne pomoce naukowe – tablice interaktywne ze specjalistycznym oprogramowaniem do nauki języków obcych i przedmiotów ścisłych, laptop, projektor, drukarkę, aparat i kamerę cyfrową, dyktafon, reflektory sceniczne, mikrofony, które będą wspomagają realizację zajęć projektowych.

„EDUKACJA-ATRAKCJA”
to nie tylko zajęcia w szkole, ale ich uatrakcyjnieniem służył szereg innych działań: warsztaty tematyczne, zajęcia naukowo-techniczne, wyjazdy edukacyjne. Zajęcia dodatkowe odbywały się także w czasie ferii i wakacji. Organizacja warsztatów pozwoliła uczniom spędzić wolny czas i zdobyć wiedzę. Zajęcia naukowo-techniczne zostały przeprowadzone w formie eksperymentów. Taka forma zajęć  pobudziła młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy. Poprowadzili  doświadczeni animatorzy-naukowcy przy użyciu innowacyjnego sprzętu.

Realizacja projektu pozwoliła dzieciom i młodzieży na wszechstronny, harmonijny rozwój, a w przyszłości pozwoli na równy start na dalszych etapach edukacji i umiejętność planowania własnej kariery. Przyczyniła się do podniesienia poziomu jakości pracy szkoły, wzmocni jej funkcję wychowawczą, da uczniom poczucie, że stoją przed ogromną szansą i maja szerokie możliwości rozwoju niezależnie od położenia i sytuacji materialnej oraz wiarę, że również na wsi można osiągnąć sukces, ciekawie żyć i czegoś dokonać.