Na imprezę zaproszono mieszkańców, nauczycieli i uczniów klasy I gimnazjum. Uczestnicy koncentrowali się na obserwacji jeziora i procesach w nim zachodzących. Wykonywali badania biologiczne i chemiczne wody:  pH wody, zawartość azotanów, fosforanów, przejrzystość wody za pomocą krążka Secchiego, badali florę i faunę jeziora. Efektem końcowym festynu był konkurs na temat wiedzy o Jeziorze Żarnowieckim, w którym rywalizowały klasy pierwsze gimnazjum. W rezultacie zwyciężyła I A.

Koordynatorem projektu w szkole jest  Aleksandra Kalkowska,  przy festynie współpracowali nauczyciele: chemii: Grażyna Budnik, języka polskiego: Małgorzata Wirska oraz historii: Łukasz Krefta. Zakończenie odbyło się przy wspólnym grillu. W ramach projektu zakupiono aparat fotograficzny, kamerę,  kiełbaski, napoje.

Celem projektu jest m.in. zwrócenie uwagi społeczności lokalnych na stan jeziora oraz zainicjowanie działań proekologicznych. Dzięki udziałowi w festynie zwiększył się poziom wiedzy na temat ekosystemu,  ochrony wód i przyrody jeziora.