Przywitania gości i wszystkich zebranych dokonała wicedyrektor szkoły, Lucyna Pałubicka. Przypomniała, że wybór Gabriela Narutowicza, wybitnego inżyniera, konstruktora hydroelektrowni i pierwszego prezydenta niepodległej Polski na patrona szkoły wiązał się z funkcjonującą na terenie gminy Gniewino elektrownią wodną, a także z faktem, że swoim życiem osobistym, zawodowym i politycznym Narutowicz udowodnił, że jego postawa jest godna szacunku i uznania. Po tych słowach odśpiewano hymn szkoły.

Następnie pani wicedyrektor poinformowała zebranych, że inicjatorem nadania imienia tego znakomitego Polaka szkole podstawowej był Bogdan Turowski, a twórczyniami hymnu szkoły: Wioletta Majer - Szreder - autorka tekstu i Beata Stefaniszyn, która skomponowała muzykę.

Święto tradycyjnie już poprzedzone zostało konkursem poświęconym życiu i działalności Patrona szkoły.

Do konkursu przystąpiło najlepszych dwunastu uczniów z klas IV, V i VI wyłonionych podczas eliminacji klasowych. Konkurs składał się z dwóch etapów o różnym poziomie trudności.

Pierwszy etap  składał się z testu zamkniętego dotyczącego życia i działalności Narutowicza. W drugim etapie uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą dotyczącą życia Patrona, rozpoznawać miejsca i postacie związane z działalnością pierwszego prezydenta Polski.

Jury w składzie: Ewa Jankowska i Łukasz Krefta wyłoniło następujących zwycięzców.

Wyniki ukształtowały się następująco:

I miejsce- Emilia Warmińska-  klasa 5a

II miejsce- Julia Juszczak- klasa 5b

III miejsce- Weronika Malwinowicz-  klasa 5a

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Nagrody laureatom konkursu wiedzy o patronie wręczyła Ewa Jankowska, nauczycielka historii.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VIa: Klaudia Damps, Weronika Mach, Agnieszka Szmidt, Jakub Reck, Marcin Bukowski, Tomasz Kuptz i Jakub Sączawa pod opieką Bogumiły Hirt - Niedzieli. Była to prezentacja multimedialna, łącząca fragmenty z filmu „Śmierć prezydenta" z nagraniami archiwalnymi z relacją prof. Tadeusza Gliwica, który miał podczas tamtych wydarzeń 15 lat i był świadkiem incydentów, do których dochodziło podczas podróży Gabriela Narutowicza do Sejmu w celu
złożenia przysięgi. Ponadto uczniowie zapoznali zebranych z opiniami na temat pierwszego prezydenta, które wygłaszali tacy znani Polacy, jak: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Wojciech Kętrzyński, Władysław Neyman, czy Władysław Mickiewicz. Na koniec zaprezentowano dorobek Narutowicza w dziedzinie budowy elektrowni wodnych w Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Włoszech i w Polsce.

Po zakończonej uroczystości wszyscy zebrani udali się do szkoły, by tam złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły, Gabriela Narutowicza.

W przygotowaniu apelu pomagały: Maria Witkowska i Barbara Bach. Prezentację multimedialną wykonali: Krzysztof Niedziela i Bogumiła Hirt - Niedziela.

 

Powrót