IIIb G sprzatała las.

Uczniowie klasy III b gimnazjum w Gniewinie wraz z nauczycielami i pracownikami Leśnictwa Rybno z Nadleśnictwa Wejherowo wzięli udział w sprzątaniu lasu. Uczcili także pamięć ofiar Marszu Śmierci na cmentarzu w Rybnie, gdzie zapalili znicze.

W ciągu kilku godzin młodzież zebrała kilkadziesiąt worków śmieci. Niestety, ludzie często sami „organizują" tak zwane „dzikie wysypiska śmieci", najczęściej na obrzeżach, w rowach, na parkingach leśnych, które stanowią olbrzymie niebezpieczeństwo dla ekosystemów leśnych. Jak wynika z danych WWF rocznie w Polsce aż dwa miliony ton odpadów trafia do lasów lub domowych palenisk. Legalnie działające wysypiska są odpowiednio zabezpieczone. Odpadki są oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Te zabiegi zapobiegają przedostawaniu się do gleby i wód gruntowych toksycznych substancji. Śmieci pozostawione w lasach rozkładają się przez setki lat! W rezultacie szkodzi to nie tylko zwierzętom i ekosystemowi, ale także nam samym. Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut, a może się rozkładać ponad 100 lat, puszka po konserwie - 80 lat, a opona nawet 500.

Tego typu akcje, oparte na zaangażowaniu młodzieży, budują i poszerzają świadomość ekologiczną. Każdy z nas powinienem dbać o środowisko naturalne: segregować odpady, nie „podrzucać" ich do lasów, do publicznych koszy na śmieci, co często się zdarza, dbać o stan wód w naszych rzekach. Szanując lasy, nie zaśmiecając ich, sami dbamy bowiem o samych siebie, gdyż „lasy to zielone płuca naszej ziemi".

Dodajmy, że uczniowie chętnie włączają się w działania ekologiczne, w szkole realizowane są także inne zagadnienia ekologiczne, głównie na przedmiotach przyrodniczych, a także poza zajęciami lekcyjnymi. Coroczna akcja „Sprzątanie świata", realizowane projekty ekologiczne (np. „Jezioro ty moje"), akcje: „Zbiórka makulatury i zużytych baterii", „Tydzień ekologiczny" i ,,Dzień Ziemi''.

 powrót