Wizyta na zaproszenie Liceum Matematyczno- Przyrodniczego miała na celu przede wszystkim integrację polskiej młodzieży z rówieśnikami z Ukrainy, zapoznanie z życiem codziennym rodzin, ich zwyczajami oraz współpracę między szkołami.

Zarówno społeczność szkoły jak i mieszkańcy zaangażowali się w przyjęcie młodzieży z Polski.  Przygotowali bardzo ciekawy i atrakcyjny program pobytu. Uczestnicy zwiedzali miasto, odwiedzili Muzeum Miasta Kołomyi, niepowtarzalne Muzeum Pisanki, zwiedzali zabytkowe kościoły, brali udział w całodniowej wycieczce do Jaremcze czy do muzeum „Dwóch Regionów”. Na przedwojennym polskim cmentarzu zapalili znicze na grobach.  Podczas spotkania z młodzieżą ukraińską wysłuchali koncertu przygotowanego specjalnie na tę okazję, zwiedzali szkołę a także wspólnie rozgrywali zawody sportowe. Uczniowie z Gniewina otrzymali zaproszenia także od  uczestników Małej Akademii Nauki,  Polskiego Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie” oraz Polskiego Towarzystwa Kulturowego im. A. Mickiewicza, gdzie gospodarze przedstawili wzruszający, patriotyczny program artystyczny.

Ze wzruszeniem uczestnicy wspominać będą otwartość i wspaniałą gościnność naszych sąsiadów. Podpisane porozumienie służy poznawaniu kultur obu krajów i zacieśnianiu więzi. Taka wymiana to wspaniała przygoda i cenna lekcja dla młodego człowieka, ucząca poszanowania, różnorodności i tolerancji.