W tej interesującej lekcji wzięli udział wszyscy uczniowie, od klas 0 do III gimnazjum.

„Akademia Odkrywców” to zestaw 25 eksponatów, które są jednak przeciwieństwem klasycznego muzeum.  Wszystko dlatego, że w  "Akademii” obowiązuje zasada: dotknij, sprawdź i zrozum.  Stanowiska specjalnie przystosowano do eksperymentowania, a przy nich przygotowano opisy zadań.  Prowadzący zachęcali do samodzielnych doświadczeń, bo tylko w ten sposób można efektywnie uczyć się,  poznawać świat i zagadnienia nimi rządzące. Wystawa „Akademia Odkrywców” ma na celu przekazywanie wiedzy naukowej w sposób zabawny, ciekawy i zrozumiały, gdzie teoria łączona jest z praktycznym działaniem,  ma ułatwiać zrozumienie świata i pokazać, że nauka i technika są integralną częścią codzienności.

Udział w wystawie pozwolił uczniom spojrzeć na naukę z innej perspektywy.  Uczestnicy wystawy mogli m.in: zbudować most bez użycia jednego gwoździa; usłyszeć z jakim opóźnieniem rozchodzi się dźwięk,  obejrzeć pod mikroskopem rozmaite przedmioty,
zobaczyć, coś czego inni nie widzą w trakcie złudzeń optycznych, przekonać się jak funkcjonuje mózg czy zrozumieć zjawisko zorzy polarnej.

Organizatorem wystawy jest firma Pomysłowa Fabryka.