Przeprowadzali badania dla przyszłej elektrowni.
Badanie nadmorskiej flory i fauny w Lubiatowie- to główny temat zajęć w terenie zorganizowanych dla gniewińskich gimnazjalistów przez WorleyParsons, która zajmuje się przeprowadzeniem badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Grupa uczniów z klas drugich pod opieką pań Grażyny Budnik i Aleksandry Kalkowskiej przeprowadzała 13 maja 2014 r. badania środowiskowe dla przewidywanej budowy elektrowni w rejonie Choczewa.
Planowane zajęcia mają służyć informowaniu lokalnej społeczności o programie badań prowadzonych przez przyrodników oraz poszerzyć ogólną wiedzę dotyczącą problemów związanych z przygotowaniem tak dużej inwestycji. Badania lokalizacyjne i środowiskowe obejmują elementy takie jak warunki geologiczne, środowisko naturalne i przyrodnicze, obecne zagospodarowanie terenu czy kwestie logistyki i dostępnej infrastruktury.
Młodzież dowiedziała się m.in. jakie cele i zadania realizuje WorleyParson w Lubiatowie i w Krokowej; poszerzyła swoją wiedzę na temat elektrowni jądrowej; min. o to, w jaki sposób elektrownia oddziałuje na środowisko przyrodnicze.
Podczas wyjazdu edukacyjnego dr Sławomir Zieliński omówił inwentaryzację przyrodniczą i prace terenowe. Mgr Grzegorz Cerkowniak z IBW PAN przybliżył uczestnikom prowadzenie badań środowiskowych w morzu w rejonie projektowanej elektrowni i jej oddziaływanie na środowisko morskie.
Najciekawsze dla gimnazjalistów okazały się zajęcia w terenie leśnym, gdzie podzieleni na dwie grupy: „padalców” i „szczupaków” dokonywali inwentaryzacji przyrodniczej, poszukiwali rozmaitych owadów, rozpoznawali znaleziska i porównywali je z opisami w atlasach.
Po wielu atrakcjach młodzież odpoczęła podczas wspólnego ogniska w Szklanej Hucie w „Chabaziówce”.
Druga grupa uczniów przeprowadzała badania 20 maja 2014 r.