Podsumowanie trzeciej edycji projektu „Jezioro Ty moje”.

23 maja 2014 r. nastąpiło podsumowanie projektu „Jezioro Ty moje cz. 3”, którego celem było przeprowadzenie badań czystości wód Jeziora Żarnowieckiego oraz wpływu różnych czynników na ich stan oraz przyrodę wokół jeziora,  popularyzacja walorów jeziora, uświadomienie mieszkańcom okolic ważnych aspektów związanych z ochroną środowiska, zagrożeniami cywilizacyjnymi   i potrzebą dbania o jezioro.

Zadanie realizowali od września  2013 do czerwca  2014  uczniowie Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie – stała grupa 10 uczniów (Koło badaczy jeziora) pod opieką nauczycieli biologii i chemii, a  adresowany był do wszystkich uczniów klas  i 1 – 2 gimnazjum, oraz po raz pierwszy uczniowie klas 6 szkoły podstawowej, którzy brali udział w takich działaniach jak: sprzątanie brzegów Jeziora Żarnowieckiego; konkursy: fotograficzny i  plastyczny  o Jeziorze Żarnowieckim; festyn ekologiczny;  podsumowanie  i wystawa   z prezentacją multimedialną podsumowującą  projekt   z udziałem delegacji wszystkich klas,  Rady  Rodziców, nauczycieli, zaproszonych nauczycieli z sąsiedniej szkoły, dyrektorów spółek, przedstawicieli władz).

Grupa badaczy liczyła dziesięć osób z klasy 2a G, pod przewodnictwem nauczyciela biologii Aleksandry Kalkowskiej. Skład grupy badawczej:  Patrycja Damps, Patrycja Miszkowska, Klaudia Kalkowska, Aleksandra Niewola, Weronika Bizna, Michał Wierzchosławski, Damian Synowiecki,  Grzegorz Blizna, Jakub Kożyczkowski i Paweł Wysocki.

Projekt ,, Jezioro Ty moje” cz.3 finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W ramach zadania zakupionych zostało wiele wspomagających badaczy pomocy dydaktycznych m.in. aparaty fotograficzne, wizualizer, mikroskopy, lupy, lornetki, przewodniki, wiatromierz, miernik natężenia dźwięku, termometry i inne.

Po zakończeniu edycji zanotowano następujące wnioski z przeprowadzonych działań: jezioro jest jeziorem czystym; turyści chętnie odwiedzają to miejsce; nie znaleziono nielegalnych wysypisk śmieci; brak nielegalnych ogrodzeń;  mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do turystów; - przeprowadzono na terenie gminy sporo inwestycji, co przyciąga turystów;  ścieki oczyszczone zawierają mniejszą ilość azotanów i fosforanów w wodzie niż przewiduje norma.

Sprawozdanie z realizacji projektu