Inspiracją stała się część artystyczna, którą przygotowała pani Maria Witkowska we współpracy z p. Aleksandrą Kalkowską. Uczniowie odtwarzali wydarzenia z okresu odzyskania Niepodległości i lat międzywojennych. W kontekście wydarzeń historycznych przypomnieli stare przedwojenne przeboje kabaretowe. Na scenie oprócz Marszałka Piłsudskiego wystąpili m.in.: Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Tola Mankiewiczówna, Mieczysław Fogg czy Eugeniusz Bodo. Utwory artystów z tamtych czasów wykonywali Justyna Milewska ("W małym kinie"), Paulina Zelewska („Miłość ci wszystko wybaczy”), Patrycja Miszkowska („Ja się boję sama spać”), Martyna Okroj („Powróćmy jak za dawnych lat”), Wiktoria Patelczyk („Ach, śpij kochanie”),  Marcel Klarecki („Już taki jestem zimny drań”) i Małgosia Bohdziul („Na pierwszy znak”).

Młodzi wykonawcy sprawili, że w miłej atmosferze poczuliśmy ducha minionej epoki. Radosne Święto Niepodległości uruchamia rozmaite inicjatywy, także niezapomnianej lekcji patriotyzmu.