Pokazy z chemii

Doświadczenia są nieodłącznym elementem chemii. W piątek 13 czerwca 2014 r. grupa uczniów - pasjonatów: Magdalena Bartanowicz, Paulina Jadczak, Nicola Malwinowicz, Kamila Konefke, Kamil Dawidowski, Eryk Juszczak pod kierunkiem nauczyciela chemii Grażyny Budnik zaprezentowali dyrekcji szkoły, przedstawicielom rady rodziców i  swoim kolegom gimnazjalnym interesujące i inspirujące eksperymenty,  które na wielu twarzach wywoływały zaciekawienie. Na podstawie wiedzy chemicznej można wyjaśnić zjawiska zdumiewające zwykłego człowieka, które na pozór wydają się magicznymi sztuczkami. Przygotowanie do nich było owocem półrocznych przygotowań podczas zajęć Kółka chemicznego. Podczas pokazów, które odbywały się pod nadzorem nauczyciela i wymagały dużych umiejętności i jednoczesnego zachowania bezpieczeństwa prowadzących zaprezentowano: spalanie pieniędzy, chemicznego węża, oddech smoka, tańczącego węgielka, lampę świetlną, alkoholową armatę, chemiczne zapałki, znicz olimpijski, bombę wodorową, pożeracz styropianu.

Po pokazach odbyły się grupowe warsztaty, na których doświadczenia mogli wykonywać wszyscy chętni uczniowie. Na zajęciach otrzymywano i badano właściwości dwutlenku węgla, badano aktywność metali, sprawdzano odczyn roztworów za pomocą naturalnych wskaźników, badano odczynu pH roztworów i wykonywano smoka z piany i żelki chemiczne – do spożycia.