Obchody Roku Narutowicza.

Jedno z najważniejszych świąt – Święto Patrona Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gniewinie miało w tym roku charakter szczególny. Uchwałą Rady Gminy Gniewino rok 2013 został ogłoszony w gminie Rokiem Gabriela Narutowicza. Podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Mariola Nawrocka podkreśliła, że szkoła jest dumna, bo dzięki tej decyzji nasz patron stał się autorytetem dla gminnej społeczności. Jest to także swoista nobilitacja szkoły w Gniewinie.

Ponad piętnaście lat temu, w 133 rocznicę urodzin 17 marca 1998 r. nadano Szkole Podstawowej w Gniewinie imię Gabriela Narutowicza. Inicjatorem poszukiwań kandydata na patrona był  nauczyciel historii Bogdan Turowski, który wspólnie z młodzieżą rozważał różne postaci historyczne. Najlepszą okazał się Gabriel Narutowicz, prezydent Polski, a także budowniczy elektrowni wodnych, co wiązało się z sąsiadującą Elektrownią Wodną Żarnowiec. Przy okazji nadania imienia szkoła wzbogaciła się o własny sztandar - dar od mieszkańców i hymn. W holu szkolnym umieszczona została tablica z brązu ufundowana przez EW Żarnowiec.

28 listopada 2013 r. na obchody Roku Narutowicza  zaproszeni zostali przedstawiciele władz gminnych, instytucji współpracujących ze szkołą, emerytowani nauczyciele, rodzice, absolwenci, jak również wielu przyjaciół szkoły. Podczas uroczystości uczniowie klasy VI a pod kierunkiem p. Ewy Jankowskiej zaprezentowali lekcję upamiętniającą Patrona Szkoły. Goście obejrzeli prezentację multimedialną autorstwa p. Łukasz Krefty. Podczas koncertu  przygotowanego przez p. Marię Witkowską goście przenieśli się w sentymentalną podróż w „Lata 20-ste, lata 30-ste”. Nauczycielka historii Ewa Jankowska zaprezentowała publikację „Historia szkoły w Gniewinie”. Zgromadzeni oglądać mogli wystawy tematyczne związane z patronem i historią szkoły a także zajrzeć do kronik szkolnych. W organizację uroczystości obchodów Roku Patrona zaangażowała się Rada Rodziców, która przygotowała poczęstunek na uroczystość.

- Od czasu nadania imienia szkole w 1998 roku, czyli przez 15 lat placówka przechodziła liczne zmiany, reformy programowe i organizacyjne – podsumowała swoje przemówienie p. dyrektor - Zrealizowaliśmy wiele projektów, wyposażyliśmy szkołę w nowoczesne pomoce dydaktyczne i narzędzia pracy, doskonalimy metody i formy pracy,  organizujemy atrakcyjne zagraniczne wyjazdy edukacyjne, współpracujemy ze szkołami w Wilnie i w Kołomyi. Wykształciliśmy liczne pokolenia naszych absolwentów, którzy zawsze są dla nauczycieli i pracowników szkoły mile widzianymi gośćmi. Jesteśmy nowoczesną duchem i technologicznie szkołą. W swoim rozwoju zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie wójta gminy, radnych, pracowników wielu gminnych instytucji, rodziców za co składam serdeczne podziękowanie.