Gimnazjaliści na Śląsku

Między 19 a 22 marca uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę w miejscowości Czechowice-Dziedzice na Śląsku. Współpraca między szkołami rozpoczęła się w ramach działań związanych z nadaniem naszemu  gimnazjum imienia Ignacego Łukasiewicza, albowiem Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach, do którego wybrali się uczniowie, od 1999 roku nosi imię pioniera światowego przemysłu naftowego i wielkiego społecznika. Wartości, którym hołdują nasze szkoły, umożliwiły nawiązanie kontaktu z pespektywą realizacji wspólnych projektów edukacyjnych w przyszłości. Warto wspomnieć, że podczas święta nadania imienia gimnazjum delegacja z Czechowic przybyła na zaproszenie wraz z pocztem sztandarowym, aby wziąć udział w tak ważnym dla nas wydarzeniu.

Reprezentacja Samorządu Uczniowskiego – Patrycja Miszkowska, Paulina Kuhr oraz Emilia Warmińska – wzięły udział w szkolnej akademii oraz w wieczornym, otwartym dla społeczności lokalnej happeningu z okazji Święta Patrona Szkoły i Ulicy. Podczas Akademii, po przeczytaniu przez opiekuna grupy p. Królikowskiego listu od Pani Dyrektor Marioli Nawrockiej, przedstawiły walory turystyczne i kulturowe gminy Gniewino, a także opisały Samorządowy Zespół Szkół. Prezentacja zrobiła na uczniach duże wrażenie, a dyrekcja i nauczyciele są bardzo zainteresowani podjęciem współpracy z naszą szkołą. Po zakończeniu happeningu uczniowie obydwu szkół integrowali się podczas gry w bowling.

Dzięki gościnności i pomocy pedagogów ze śląskiej placówki oświatowej była również możliwość zwiedzenia ważnego historycznie miejsca w regionie, jakim jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie oddali hołd poległym poprzez zapalenie zniczy pod Ścianą Straceń.

Był też czas na wizytę w Kompleksie Pałacowo-Parkowym, Stajniach Książęcych i  Zagrodzie Żubrów w Pszczynie, skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle, przejażdżkę koleją linową Cienków z pięknym widokiem na dolinę Malinki oraz podróż po Belsku-Białej tropem 10 przygód.

Podczas pobytu uczniowie przebywali w domach rodzin goszczących, dobrani w pary ze swoimi rówieśnikami ze śląskiej szkoły. Dzięki jednemu z portali społecznościowych nawiązali kontakt z wybranymi osobami na tydzień przed wyjazdem i mogli sami zadecydować o właściwym doborze (kto u kogo będzie mieszkał). Śląskie rodziny wykazały się niezwykłą gościnnością, a nowe znajomości na pewno przetrwają długo, jeśli nie na całe życie. 

powrót