Z wizytą w gdańskiej rafinerii.

    30 maja 2014 r. czterdziestu uczniów klas trzecich gniewińskiego gimnazjum odwiedziło gdańską rafinerię Lotos.  Ten jeden z najnowocześniejszych zakładów na Pomorzu cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dzięki uprzejmości pracowników rafinerii uczniowie dowiedzieli się, z jakich etapów składa się proces destylacji frakcjonowanej ropy naftowej. Największe wrażenie wywarł na odwiedzających ogrom przedsiębiorstwa, jakie zajmuje  - ok. 300 hektarów oraz  potężny  park zbiorników, który stanowi 70 proc. powierzchni całkowitej rafinerii. Ze względu na wielkie terytorium i bezpieczeństwo uczestnicy poruszali się autokarem wśród labiryntu instalacji służących do produkcji olejów opałowych i napędowych.

    Uczestnicy dziękują pracownikom rafinerii za możliwość zwiedzenia miejsca, które na co dzień nie jest dostępne dla zwykłego przechodnia. To było bardzo ciekawe przeżycie.  

    Wycieczka odbyła się w ramach przygotowań do nadania imienia Ignacego Łukasiewicza Samorządowemu Gimnazjum w Gniewinie, a jej organizacją zajęła się Grażyna Budnik – nauczyciel fizyki i chemii. Wybór patrona nie jest przypadkowy, ponieważ uczniowie zainteresowali się przemysłem rafineryjnym w związku z prowadzonymi na terenie gminy badaniami i odwiertami w celu poszukiwania złóż ropy naftowej  i gazu.

            Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy zwrócił uwagę na istnienie i znaczenie ropy  naftowej; pierwszy opracował najprostsze metody jej przeróbki i wykorzystania produktów naftowych. Było  to ewidentnym zaczątkiem polskiego i światowego górnictwa i przemysłu naftowego.      

powrót